iHMS

Sterowanie w Inteligentnym Domu

STEROWANIE W DOMU INTELIGENTNYM

Już dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić dom jednorodzinny lub budynek mieszkalny bez elementów automatyzacji, systemu alarmowego lub innych instalacji umożliwiających kontrolę i sprawne zarządzanie budynkiem. Posiadanie takich instalacji w sposób istotny wpływa na ekonomiczną oraz komfortową eksploatację, zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Decyzja o posiadaniu własnej automatyki jest więc oczywista, jednak wielu właścicieli nowo budowanych domów musi zmierzyć się z dylematem jak będzie wyglądać „inteligencja” w ich domu.

Najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniej technologii są oczywiście koszty oraz możliwości całego systemu, na który składają się: instalacja elektryczna, urządzenia wykonawcze (kontrolery), instalacja, oprogramowanie i konfiguracja systemu. Na rynku mamy do wyboru wiele urządzeń do realizacji idei inteligentnego domu. Są one najczęściej oparte o dwie najbardziej popularne w Europie technologie: KNX (dawniej EIB (European Instllation Bus)) oraz LonWorks®.

Niezależnie od tego, jaka technologia urządzeń automatyki znajdzie się w naszym domu, jej zalety nie są elementem wystarczającym, aby mieć pewność, że dzięki zainwestowanym pieniądzom będziemy mogli w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw i wygód, jakie daje nam inteligentny dom. Już dzisiaj nie wystarcza nam świadomość, że mamy automatykę, że podchodząc do włącznika na ścianie możemy zasunąć rolety lub „przykręcić” ogrzewanie. Nic w tym nadzwyczajnego. Dzisiaj w dobie powszechnego wykorzystania Internetu chcemy mieć pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami wykonawczymi we własnym domu właśnie przez Internet, chcemy sterować oświetleniem i ogrzewaniem przez nasz smartfon w dowolnej sieci Wi-Fi, czy też wysłać do domu SMS’a aby „przygotował się” na przyjazd swojego właściciela. Można więc zdefiniować wiele funkcjonalności, które musi spełnić system sterowania, aby uznać, że w pełni wykorzystuje możliwości zainstalowanych urządzeń. Oto najważniejsze z nich:

 • Pełna integracja z siecią Internet z najwyższą gwarancją bezpieczeństwa dostępu.

 • Sterowanie urządzeniami automatyki w wielu standardach (EIB, LonWorks®, inne).

 • Bogate możliwości wizualizacji dostępnych funkcji i możliwość sterowania nimi w trybie rzeczywistym* (on-line)

 • Możliwość dostępu do wizualizacji i sterowania przez Internet np. z komputera PC.

 • Możliwość dostępu do wizualizacji z tabletów, smartfonów i przez SMS.

 • Możliwość obsługi dodatkowego oprogramowania np. do definiowania scen świetlnych, optymalizacji zużycia energii, kontroli dostępu do wybranych pomieszczeń itp.

 • Możliwość programowania indywidualnych akcji w wyniku zdarzeń zachodzących w domu, np. symulacja obecności po uzbrojeniu alarmu, powiadamianie o przekroczeniu poziomu wilgotności w łazience itp.

 • Powiadamianie na telefon komórkowy o zdarzeniach o określonym priorytecie.

 • Pełny monitoring zdarzeń systemu security (centrala alarmowa i pożarowa)

 • Podgląd obrazu z kamer przez Internet.

 • Możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami multimedialnymi (projektor kina domowego, magnetowid, telewizor, multiroom itp.) za pomocą „domowego pilota”, może być to smartfon lub tablet.

 • Możliwość otrzymywania w domu powiadamiania o zdarzeniach w postaci miłych komunikatów głosowych (syntezator mowy)

Jeśli weźmiemy pod uwagę te wszystkie funkcjonalności to od razu pojawia się pytanie ile systemów HMS (Home Management System) spełni te wszystkie wymagania. Lista niestety nie jest długa. Jeśli weźmiemy pod uwagę jeszcze dodatkowe kryterium, którym jest stosunek kosztu urządzenia do oferowanych przez nie możliwości, to okaże się, że do wyboru pozostanie nam niewiele systemów.

Rozwinięciem prawdziwie inteligentnego domu nie jest wyłącznie inteligentna instalacja automatyki budynkowej. Dopiero integracjia różnych, często od siebie odległych technologicznie urządzeń, decyduje, czy zainstalowane systemy automatyki, audio/video, multiroom itd. są na co dzień dostępne dla mieszkańców domu.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty naszych usług, aby Państwa dom stał się inteligentny.